Kedy piecť Vianočné pečivo? Harmonogram s tými najlepšími vianočnými receptami

4 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

Kedy piecť Vianočné pečivo, aby zhon a stres nedostal šancu? Na vianočné pečenie sa zíde mať po ruke plán a zbierku tých najlepších receptov na vianočné pečivo, koláče a ďalšie dobroty. Je to len jedenkrát za rok, tak si poďme užiť adventnú atmosféru tak, ako sa patrí!

REKLAMA

Krátky prehľad:

👩‍🍳Čo piecť na Vianoce?

Začnime tým najdôležitejším. Skôr, ako sa pustíme do pečenia, budeme potrebovať zoznam vianočných cukroviniek. Medovníky, linecké pečivo, medvedie labky, vanilkové rožky sú takmer každoročnou klasikou. K nim sa pridávajú grilážky, šuhajdy, rôzne nepečené guličky, kávové zrná či laskonky. Nemusí to byť 15 rôznych druhov, ako sa chváli kolegyňa. Dôležité je napiecť to, čo majú členovia rodiny najradšej a v čom máme istotu, že sa podarí bez veľkých komplikácií. Čoraz častejšie sa gazdinky v rámci rodiny dohodnú na výmene. Každá napečie o niečo väčšie množstvo pečiva iba v niekoľkých druhoch a navzájom si koláčiky medzi sebou vymenia.

📝Zoznam na nákup je pripravený

Ak už vieš, čo piecť na Vianoce, nasleduje dôležitá fáza – nákup surovín. Najskôr je dobré skontrolovať zásoby v potravinových skrinkách či komore a až následne si podľa aktuálneho stavu spísať zoznam s chýbajúcimi surovinami. Počítaj s menšou rezervou a prihoď radšej zopár kíl múky a niekoľko kusov masiel naviac. Vyhneš sa tlačenici v obchodoch a zbytočnej nervozite naviac. Nákup si naplánuj najneskôr na prvý decembrový týždeň.

⏳Kedy začať piecť vianočné pečivo?

Poďme k tomu najdôležitejšiemu – k harmonogramu vianočného pečenie. Nájdeš v ňom odporúčania, kedy sa venovať pečeniu konkrétnych druhov cukroviniek. Tento harmonogram však nie je striktný a nič sa nestane, ak niektorú fázu preskočíš alebo spojíš. Koniec koncov, predvianočné obdobie je často plné zháňania darčekov a nedostatku času, preto si netreba pridávať vrásky naviac.

REKLAMA

Vychádzali sme nielen zo skúseností, ale aj z tradícií a rád našich mám a starých mám.

Tri týždne pred Vianocami

Už začiatkom Adventu, počnúc 1. adventnou nedeľou až po Mikuláša sa môžeme pustiť do pečenia cukroviniek, ktoré si vyžadujú čas na odležanie alebo zmäknutie. Medzi nimi najmä tradičné medovníky, zázvorové sušienky a vanilkové rožky. Aj napriek tomu, že sú tvrdšie, vyžadujú si starostlivé odloženie na suchom mieste. Ak by boli skladované v nadmernom vlhku, do Vianoc by sa znehodnotili. V tomto čase sa už v domácnostiach so „železom“ (stroj na pečenie oblátok) začína s pečením vianočných oblátok.

Mäkké vianočné medovníčky
Fotorecept

Mäkké vianočné medovníčky

Cooking_with_Moni

Blíži sa čas vianočný a s ním aj tradičné vianočné pečenie. Medovníky sú pre mňa neodmysliteľnou súčasťou Vianoc. A na vianočnom stole jednoznačne nemôžu chýbať. Tak sa pridaj aj ty a skús tento recept, na najlepšie a najmäkšie vianočné medovníčky.

Zobraziť recept

Vanilkové rožky

Cooking_with_Moni

Sladučké a jemné, naše milované vanilkové rožky. Alebo ako im doma hovoríme "vanilkáče".

Zobraziť recept

Klasické vanilkové rožky

Lucka

Medzi tradičné vianočné koláčiky patria aj vanilkové rožky. Je to veľmi jednoduchý a rýchly koláčik. Podľa nás sú najlepšie vanilkové rožky upečené z láskou.

Zobraziť recept
REKLAMA

Domáce perníky
Videorecept

Domáce perníky

TASTElist

Domáci recept na jednoduché perníky. Je to staromódny recept na perníčky, ktorý vás vráti do detských čias! Upečte ich, aby ste ohromili svojich hostí na nadchádzajúce sviatočné obdobie Halloweenu a Vianoc.

Zobraziť recept

Dva týždne pred Vianocami

Dva týždne pred Vianocami nás čaká azda najväčšia vypekacia štafeta. Na rad prichádzajú najobľúbenejšie druhy vianočného pečivalinecké pečivo, medvedie labky, orechové formičkové pečivo, pečivo z kokosového a kakaového cesta. S plnením džemom alebo maslovým krémom sa netreba ponáhľať. Na plnenie si treba vyhradiť čas pár dní pred Vianocami.

Drobné linecké pečivo

Frommykitchendotcom

Chutné koláče z lineckého cesta s trochou citrónovej kôry.

Zobraziť recept

Mäkké kakaové medvedie labky

Adri1017

Najlepšie medvedie labky starej mamy, bez ktorých Vianoce nemôžu začať.

Zobraziť recept

Kokosové makrónky v čokoláde

Veggie_spajza

Malé sladké potešenie pre každého milovníka kokosu.

Zobraziť recept
REKLAMA

Vianočné oriešky

David719

Užite si môj rodinný recept na oriešky! Skvelé nielen na Vianoce ale na hocijakú príležitosť!

Zobraziť recept

Vianočné čokoládové koláčiky

David719

Vynikajú koláče nielen na Vianoce. Upozorňujem ale, že na stole nevydržia dlhšie ako jeden deň - také skvelé sú!

Zobraziť recept

Jeden týždeň pred Vianocami

Týždeň pred Vianocami si vyhradíme čas na plnenie vianočných cukroviniek džemom alebo krémami, tiež na zdobenie bielkovou polevou alebo čokoládou. Po naplnení maslovými krémami totiž ešte dovtedy suché pečivo bude potrebovať uskladnenie v chlade – ideálne v studenej komore, v uzatvorených dózach na balkóne alebo v chladničke, čo nemusí byť vzhľadom na jej kapacitu vždy vyhovujúcim riešením. V tomto období je tiež vhodné napiecť krehké laskonky a pripraviť nepečené dezerty. Na vianočných podnosoch sa krásne vynímajú najmä kávové zrná, orechové šuhajdy, kokosové guličky, plnené čokoládové košíčky a pralinky aj karamelové grilážky.

Griláž

TASTElist

Domáce karamelové grilážky s plnou chuťou orieškov a karamelu zmiznú z tácky vianočného pečiva medzi prvými.

Zobraziť recept
REKLAMA

Jednoduchý recept na kávové zrná

SimplyCook

Domáce kávové zrná. Časom overený recept na obľúbený nepečený dezert, ktorý zvádne aj neskúsená cukrárka.

Zobraziť recept

Fantastické laskonky recept

lucia.priedhorska

Kokosové laskonky sú tradičným dezertom. Ich príprava je podľa tohto video návodu úplne jednoduchá.

Zobraziť recept

Orechové šuhajdy

Lucka

Receptov na vianočné koláčiky je všade veľa, skúste vyskúšať náš recept na jednoduché šuhajdy.

Zobraziť recept

REKLAMA

Krátko pred Vianocami

V tomto čase je už vhodné napiecť korpusy a pláty na vianočné zákusky. Stálicami sú predovšetkým medové rezy, medové krémeše, domáca Marlenka, punčové rezy, metrové rezy, zákusok opitý Izidor. Plníme ich jeden či dva dni pred Štedrým dňom. K tradíciám vianočného vypekania patrí aj štedrák, domáca vianočka, plnené ťahané záviny či trdelníky. Krátko pred zahájením sviatkov je ten správny čas na ich prípravu.

Štedrák

TASTElist

Vianočný štedrák sa odjakživa nesie v duchu štedrých a bohatých Vianoc. Jednotlivé bohaté vrstvy makovej, tvarohovej, orechovej a lekvárovej plnky z neho robia jeden z najobľúbenejších sviatočných dezertov. Takto jednoducho sa dá pripraviť doma.

Zobraziť recept

Vianočka

TASTElist

Tento recept musíte jednoznačne vyskúšať! Vianočka vám chuťou skutočne pripomenie čas Vianoc, je mäkulinká na druhý, ale i na tretí deň! Ale ak vám zachutí ako nám, na druhý deň už nič nezostane 🤤

Zobraziť recept

Pravý skalický trdelník

lucia.priedhorska

Recept na trdelník skoro ako zo Skalice.

Zobraziť recept

Opitý izidor

TASTElist

Vianočný opitý izidor

Zobraziť recept
REKLAMA

Medové rezy

TASTElist

Skvelý recept na tie najlepšie medové rezy.

Zobraziť recept

Punčové rezy

TASTElist

Slávnostné a šťavnaté punčové rezy s mramorovým efektom.

Zobraziť recept

Originálne žerbo rezy
Videorecept

Originálne žerbo rezy

lucia.priedhorska

Skvelý recept na výborné žerbo rezy, dezert plný orechov.

Zobraziť recept
REKLAMA

Medový krémeš

TASTElist

Recept na dokonalý medový krémeš na každú príležitosť.

Zobraziť recept

Metrový koláč
Fotorecept

Metrový koláč

TASTElist

Sviatočný metrový koláč s dokonalým dvojfarebným vzorom a kvapkou rumu. Klasika, ktorá už tradične patrí na vianočný stôl.

Zobraziť recept

💡Ako skladovať vianočné pečivo?

Ak má vianočné pečivo bezpečne vydržať až do sviatkov, treba myslieť na spôsob jeho skladovania. Výborné poslúžia uzatvárateľné nádoby – nerezové, sklenené aj plastové. Na suché tvrdšie pečivo sú vhodné aj čisté kartónové krabice s uzatváraním. Je lepšie držať každý druh cukroviniek oddelene, aby si medzi sebou neodovzdávali arómy. Vhodné je uskladnenie na suchom a chladnejšom mieste. Naopak, nevhodné sú miesta blízko radiátora, v priestore so zvýšenou vlhkosťou alebo pri mínusových teplotách.

💚💚💚

🎄Vianočné špeciály na Tastelist.sk

Nasledujúce recepty, rady a tipy v sebe ukrývajú všetko, čo k sviatočnému obdobiu a rodinnej pohode patrí.

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA