Recepty z kysnutého cesta: Najlepšie sladké a slané dobroty

5 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

V rodinných kuchárkach sa ukrývajú recepty z kysnutého cesta na desiatky spôsobov. Krásne nadýchané a vláčne cesto sa totiž výborne snúbi so sladkými aj slanými plnkami a nikoho nenechá o hlade. Veď čo je lepšie ako domáci kysnutý koláč?

REKLAMA

Na Tastelist.sk máme množstvo receptov z kysnutého cesta. Najpopulárnejšie sú sladké recepty, no nezaostávajú za nimi ani recepty na slano. Kto má chuť na kysnuté šišky, buchty, vianočku, žemličky, pagáče či slané rožteky? Do nasledujúceho výberu sme vybrali to najlepšie, čo sa z kysnutého cesta dá pripraviť.

Sladké recepty z kysnutého cesta

Tieto osie hniezda z kysnutého cesta lákajú už na prvý pohľad. Spojenie škorice, jabĺk a karamelu im dodáva na výnimočnosti.

Dokonalý chuťový pôžitok, ktorý sa rozchytá kúsok za kúskom skôr, ako stihne vychladnúť!

Ľahučké a naozaj výborné domáce šišky ťa zoberú na výlet do detstva. Aj keď sa to nezdá, nie je s nimi žiadna veľká práca.

Najlepšie pečené buchty, na ktorých prípravu budeme potrebovať iba 5 ingrediencií.

REKLAMA

Kysnuté cesto a ovocie, ktoré práve dozrelo v záhrade – táto kombinácia sa razom premení na sladkú dobrotu, ktorá bude miznúť z plechu jedna radosť.

Pred prípravou vianočky z kysnutého cesta majú mnohí z nás rešpekt. Raz sa nepodarí cesto, inokedy je výzvou samotné pletenie. S týmto receptom na vianočku všetko vyjde podľa plánu!

Čo sa stane, ak sa klasické šišky vylepšia o netradičnú plnku? Tento recept odporúčame vyskúšať všetkými desiatimi. Vo vnútri šišiek je totiž pudingovo-rumový krém, šľahačka s mascarpone aj ovocný džem.

Mak, višne a kysnuté cesto spoločne v jednom recepte – to nemôže byť nič iné ako tradičný pletený koláč.

REKLAMA

Čo sladké si dnes napiecť? Zaujímavým tipom sú aj jemné a nadýchané nutellové slimáky z kysnutého cesta.

A na záver sladkých tipov nesmie chýbať ani modernejšia verzia šišiek. Tieto ozdobené donuty priam lákajú k zahryznutiu.

Slané recepty z kysnutého cesta

Slaný kysnutý koláč muži zbožňujú (a nielen oni)! Sýte kysnuté cesto, bryndza, slaninka a cibuľa – už onedlho do kuchyne vábi vôňa bryndzového podpecníka.

Buď ich zbožňuješ, alebo im nevieš prísť na chuť! Vzťah k tradičným kapustníkom nie je vždy jednoznačný. Ak však patríš k prvej skupine, nasledujúci recept sa oplatí vyskúšať.

REKLAMA

Pizza sa v slovenských kuchyniach udomácnila v mnohých podobách, medzi nimi je aj nadýchaný základ z kysnutého cesta. Ak ti viac chutí hrubšie cesto, tento jednoduchý recept zo 4 prísad si ulož medzi obľúbené.

Plnené slané rožteky z kysnutého cesta – klasika, ktorá má svoje stabilné miesto na rodinných oslavách, cez vianočné aj veľkonočné sviatky.

Aj tieto chuťovo výborné slané trojhranky z kysnutého cesta patria medzi naše najobľúbenejšie.

Kysnuté cesto sa tepelne spracováva najmä pečením alebo smažením. Máte tu zástupcu “z panvice” Posielame k tebe domov nezameniteľnú arómu domácich langošov.

REKLAMA

Minulo sa v obchode čerstvé pečivo? Netreba zúfať. Voňavé a chrumkavé žemličky sa dajú pripraviť napríklad aj podľa nasledujúceho receptu.

A keď ti to už so žemličkami pôjde na jednotku, poteš svojich blízkych cesnakovými uzlami – ako inak z kysnutého cesta.

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA