REKLAMA

Zdroj: Pixabay: RitaE

Jablkový závin s lístkovým cestom, ako ho robila babička

Tento recept na vynikajúcu jablkovú štrúdľu s lístkovým cestom mi odovzdala moja stará mama, ktorá sa ho zasa naučila od svojej mamy. Robila som ho už nespočetne veľakrát a vždy je to hit, najmä v chladnejších jesenných a zimných mesiacoch. Sladké jablká a chrumkavé lístkové cesto robia túto klasiku neodolateľnou.

REKLAMA

Ingrediencie

porcií
8
  • 1 Balenie lístkové cesto Pridané do
  • 1 kg jablko Pridané do
  • 200 g cukor Pridané do
  • 1 Čajová lyžička škorica Pridané do
  • 4 Tablespoon strúhanka Pridané do
  • 50 g maslo Pridané do
  • 1 vajce Pridané do
REKLAMA

Postup

80 min.
1. Krok

Ak chcete upiecť jablkový závin s lístkovým cestom, začnite tým, že ošúpete jablká a nakrájate ich na tenké plátky. Zistila som, že v tomto prípade vám veľmi pomôže dobrý škrabák na jablká a krájač.

2. Krok

Vo veľkej miske zmiešajte plátky jabĺk s cukrom a škoricou. Túto zmes odložte bokom, aby cukor mohol z jabĺk vytiahnuť šťavu. Tento postup dodá náplni intenzívnejšiu chuť.

3. Krok

Kým sa jablká marinujú, rozvaľkajte lístkové cesto na pomúčenej doske. Je dôležité, aby bolo cesto dostatočne tenké, aby sa dalo ľahko zrolovať, ale dostatočne hrubé, aby udržalo náplň.

4. Krok

Na panvici rozpustite maslo a opečte na ňom strúhanku dozlatista. To dodá plnke extra štruktúru a pomôže absorbovať prebytočnú šťavu, aby sa cesto nerozmočilo.

5. Krok

Na cesto rovnomerne rozotrite opečené omrvinky a potom naň položte jablkovú zmes. Opatrne cesto zrolujte, ale dbajte na to, aby v ňom neboli medzery, kadiaľ by mohla uniknúť šťava.

6. Krok

Štrúdľu položte na plech a potrite ju rozšľahaným vajcom. Štrúdľa tak získa pekný, lesklý povrch.

7. Krok

Štrúdľu pečte v konvektomate pri 180 °C asi 40-45 minút alebo dozlatista.

8. Krok

Jablkový závin s lístkovým cestom nechajte pred krájaním vychladnúť a pred podávaním ho posypte práškovým cukrom. Štrúdľu podávam najradšej teplú, ale veľmi dobre chutí aj studená.

Najnovšie recepty

Najnovšie recepty

Reels

Nové

Top kategórie

Obed

4465 receptov

Mäsité jedlá

2123 receptov

Pre diabetikov

632 receptov

Mascarpone

327 receptov

Patizón

11 receptov

Raňajky

1291 receptov