Vianočné pečenie: 15 najlepších receptov, ktoré k sviatkom neodmysliteľne patria  

5 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

Je tu opäť ten čas, kedy vianočné pečenie naplno ovládne naše kuchyne. Ako z toľkých vianočných receptov vybrať ten najchutnejší? Toto je našich 15 favoritov...

REKLAMA

Experimentovať alebo sa držať tradícií? Máme tip, ako si tohtoročné vianočné vypekanie zjednodušiť bez dlhého premýšľania! Vybrali sme 15 najlepších sladkých vianočných receptov, vďaka ktorým budú Vianoce dokonalé.

1. Medvedie labky ako od babičky – recept

Tento tradičný recept na Vianoce nesmie chýbať. Medvedie labky boli špecialitou starých mám, ktoré mali na ich prípravu vyhradené špeciálne kovové formičky. Chuť krehkých orechových koláčikov je príjemne intenzívna, až sviatočná. Odporúčame dodržať presnú teplotu aj čas pečenia.

Medvedie labky ako od babičky

SimplyCook

Použite zmes vlašských a lieskových orechov. Vlašských dajte viac, majú výraznejšiu chuť.

Zobraziť recept

Mäkké kakaové medvedie labky

Adri1017

Najlepšie medvedie labky starej mamy, bez ktorých Vianoce nemôžu začať.

Zobraziť recept

2. Jednoduché orechové rožky – recept

Ďalší orechový hit, bez ktorého by vianočné pečenie nebolo kompletné. Orechové rožky patria medzi tradičné vianočné pečivo, no pripraviť sa dá kedykoľvek. Najmä v zimnom období je skvelé k šálke teplého čaju alebo sladkého mlieka. Cesto na orechové rožky možno natlačiť do formičiek alebo ich jednoducho vytvarovať rukami do úhľadných zahnutých šúľkov.

Jednoduché orechové rožky

lucia.priedhorska

Krehké orechové rožky. Tradičný vianočný koláč.

Zobraziť recept

3. Fúkané kokosové rožky – recept

Na veľmi podobný spôsob sú pripravené aj tradičné fúkané kokosové rožky. Sú príjemne krehké, krásne voňavé a zdobia ich čokoládové končeky.

Fúkané kokosové rožky

Iwa

Tradičné vianočné pečivo - fúkané kokosové rožky s čokoládou poliatymi končekmi.

Zobraziť recept
REKLAMA

4. Plnené oriešky – recept

Formičky na vianočné pečenie majú rozmanité tvary. Okrem formičiek na medvedie labky a na fúkané rožky, nezaškodí mať vo výbave aj formičky na vianočné pečivo známe pod názvom plnené oriešky. Voňavé a krehké orechové „škrupinky“ sú plnené delikátnym krémom z masla a kondenzovaného mlieka. Dokonalá vianočná maškrta!

Plnené oriešky

Iwa

Vianočné oriešky plnené krémom.

Zobraziť recept

5. Najlepšie mäkké linecké pečivo – recept

Koľko receptov na linecké pečivo treba poznať? Stačí iba jeden. Ak má správny pomer ingrediencií a výsledok bude fantastický. Rozkošné vanilkové hviezdičky, srdiečka, kolieska alebo kvetinky neodmysliteľne patria k pohodovému tráveniu vianočných sviatkov. Aby sa linecké pečivo nepripieklo po okrajoch, dbáme na to, aby bolo cesto po rozvaľkaní vo všetkých miestach rovnomerne hrubé.

Krehké linecké koláčiky

David719

Linecké koláčiky na Vianoce a Veľkú noc jednoducho nesmú chýbať!

Zobraziť recept

Bezlepkové linecké koláčiky

Iwa

Tradičné vianočné linecké koláčiky v bezlepkovej verzii.

Zobraziť recept

6. Vanilkové rožky – recept

Príjemne krehké vanilkové rožky obalené v práškovom cukre zbožňujú deti aj dospeláci. Z jednej várky sa vydarí veľa kúskov a práca ide pri vianočnom vypekaní pekne od ruky. Už ich len nezjesť do Vianoc!

Vanilkové rožky

Cooking_with_Moni

Sladučké a jemné, naše milované vanilkové rožky. Alebo ako im doma hovoríme "vanilkáče".

Zobraziť recept
REKLAMA

Najlepšie klasické vanilkové rožky

David719

Prikladám recept na vynikajúce a krehké vanilkové rožky, na ktorých si určite pochutnáte.

Zobraziť recept

7. Jednoduché čokoládové crinkles – recept

Už samotný názov tohto kakaového pečiva dáva tušiť, že nepôjde tak úplne o tradičné slovenské vianočné pečivo. Čokoládové crinkles však medzi ne perfektne zapadli. Z nasledujúceho detailne spracovaného fotopostupu sa dozvieš, ako toto sladučké popraskané pečivo pripraviť.

Jednoduché čokoládové crinkles
Videorecept

Jednoduché čokoládové crinkles

Adri1017

Pripravte si čokoládové crinkles, perfektné nie len na Vianoce :)

Zobraziť recept

8. Anjelské oči – recept

Veľmi chutné koláčiky… Vďačné drobné pečivo… Presne také je vianočné pečivo anjelské oči, ktoré je potešením pre oči aj chuťové poháriky.

9. Domáca Marlenka – recept

Názvom Marlenka je označovaná medová torta podľa arménskej receptúry. Prekonala hranice a očarila aj Slovákov. Dnes je už známych veľa udomácnených receptov na prípravu Marlenky. Veľmi obľúbené sú recepty s Marlenkou na plech. Medovo-orechový koláč so sladučkou plnkou sa dá rozkrájať na veľa kúskov a má potenciál potešiť veľa vianočných návštev.

REKLAMA

10. Štedrák – recept

Štedrák patrí medzi najlepšie vianočné koláče a dokonale vystihuje ducha Vianoc a štedrosť sviatočného obdobia. Vrstvy jemného kysnutého cesta sú bohato prekladané výraznými plnkami. Maková plnka, orechová plnka, tvarohová plnka a slivkový lekvár vykúzlia jedinečnú atmosféru.

Štedrák

TASTElist

Vianočný štedrák sa odjakživa nesie v duchu štedrých a bohatých Vianoc. Jednotlivé bohaté vrstvy makovej, tvarohovej, orechovej a lekvárovej plnky z neho robia jeden z najobľúbenejších sviatočných dezertov. Takto jednoducho sa dá pripraviť doma.

Zobraziť recept

11. Opitý Izidor – recept

Rezy s názvom Opitý Izidor sa v slovenských kuchyniach pečú na slávnostné okamžiky. Sú plné orechov a rumu. Dokonca aj páni si ich pochvaľujú. Kompletný postup s presnou gramážou ingrediencií sa ukrýva v nasledujúcom recepte…

Opitý izidor

TASTElist

Vianočný opitý izidor

Zobraziť recept

12. Slávnostný medový krémeš – recept

Takto vyzerá luxusné vianočné pečenie! Slávnostný medový krémeš poteší milovníkov krémových zákuskov. Navyše – medové korpusy ho krásne rozvoňajú a dodajú mu ešte slávnostnejší punc. Čo k nemu treba?

Medový krémeš

TASTElist

Recept na dokonalý medový krémeš na každú príležitosť.

Zobraziť recept

13. Metrový koláč – recept

Na scénu prichádza legenda medzi vianočnými koláčmi – metrový koláč. Jeho korpusy sa pečú vo forme srnčí chrbát. Dva farebne odlišné korpusy vytvárajú pri šikmom reze skutočne efektný vzor. Metrový koláč je najlepší, keď niekoľko hodín (aspoň cez noc) postojí v chladnej komore. Krásne zmäkne a na jazyku sa bude rozplývať.

Metrový koláč
Fotorecept

Metrový koláč

TASTElist

Sviatočný metrový koláč s dokonalým dvojfarebným vzorom a kvapkou rumu. Klasika, ktorá už tradične patrí na vianočný stôl.

Zobraziť recept
REKLAMA

14. Punčové rezy – recept

Recept na punčové rezy by nemal chýbať v žiadnej rodinnej kuchárskej knihe. Hoci je tento slávnostný rez bez krémovej plnky, zaujme krásne ružovou farbou, výnimočnou chuťou, šťavnatosťou a sladučkou polevou. Nám sa páči, že z jedného plechu sa dajú nakrájať desiatky kúskov, čo znamená, že sa ujde každému vianočnému hosťovi.

Punčové rezy

TASTElist

Slávnostné a šťavnaté punčové rezy s mramorovým efektom.

Zobraziť recept

Slávnostné punčové rezy

Iwa

Punčové rezy sú klasickým dezertom, ktorému milovníci sladkého neodolajú. Tento recept je jednoduchý a zvládne ho aj začiatočník v kuchyni.

Zobraziť recept

15. Medové rezy – recept

Tradičný recept na medové rezy je klasikou v harmonograme vianočného pečenia. Chuť medu, slivkového lekváru, jemného krému a čokolády sa snúbi v každom jednom kúsku. Azda najväčším strašiakom je úhľadné krájanie. Bez ostrého noža a horúcej vody to však v tomto prípade nepôjde.

Medové rezy

TASTElist

Skvelý recept na tie najlepšie medové rezy.

Zobraziť recept

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA