REKLAMA

Zdroj: Pixabay: Suppenkasper

Syrový krémový zemiakový gratin

V tomto zemiakovom gratinovom recepte sa stretávajú upokojujúce vrstvy tenkých plátkov zemiakov, hustej smotany a taveného syra!

REKLAMA

Ingrediencie

porcií
6
  • 112 kg Zemiaky Russet, ošúpané a nakrájané na tenké plátky Pridané do
  • 2 poháre Tučná smotana Pridané do
  • 1 pohár plnotučné mlieko Pridané do
  • 2 strúčiky Cesnak, mletý Pridané do
  • 1 lyžička soľ Pridané do
  • 12 lyžička mleté čierne korenie Pridané do
  • 14 lyžička Strúhaný muškátový oriešok Pridané do
  • 2 poháre nastrúhaného syra Gruyère Pridané do
REKLAMA

Postup

90 min.
1. Krok

Skôr ako začnete čokoľvek robiť, predhrejte rúru na 190 °C. Tento krok je veľmi dôležitý, pretože správna teplota rúry pomáha rovnomerne uvariť zemiakový gratin.

2. Krok

Po ošúpaní nakrájajte zemiaky na tenké plátky pomocou kvalitného mandolínového krájača. Rovnomerné tenké plátky sa varia rovnomernejšie a majú krémovejšiu konzistenciu.

3. Krok

Vo veľkom hrnci zmiešajte hustú smotanu, mlieko, cesnak, soľ, korenie a muškátový oriešok. Premiešajte ich a na miernom ohni priveďte do varu.

4. Krok

Do smotanovej zmesi postupne pridávajte nakrájané zemiaky. Dbajte na to, aby bol každý plátok obalený, pretože tak bude každé sústo plné chuti. Tento krok je naozaj dôležitý, pretože som zistila, že len vrstvením zemiakov a prelievaním omáčkou sa nedostane na každú vrstvu.

5. Krok

Keď sú všetky plátky zemiakov obalené smotanovou zmesou, polovicu z nich preložte do vymastenej zapekacej misy a vytvorte rovnomernú vrstvu. Posypte polovicou syra Gruyere. Navrstvite zvyšok zemiakov so smotanovou zmesou a dozdobte zvyškom syra.

6. Krok

Teraz ho vložte do predhriatej rúry. Pečte ho odkrytý asi hodinu, kým nebude na povrchu krásne zlatistý a zemiaky nebudú po pichnutí nožom mäkké. Ak vrch príliš rýchlo zhnedne, jednoducho ho zakryte kúskom fólie, kým sa zemiaky nedopečú.

7. Krok

Po upečení odporúčam pred podávaním počkať aspoň desať minút. Možno bude ťažké čakať, pretože tak krásne vonia, ale oplatí sa vám trpezlivosť.

Najnovšie recepty

Najnovšie recepty

Reels

Nové

Top kategórie

Obed

4443 receptov

Mäsité jedlá

2116 receptov

Pre diabetikov

632 receptov

Čokoláda

915 receptov

Mascarpone

325 receptov

Patizón

11 receptov

Cestoviny

501 receptov

Raňajky

1288 receptov