REKLAMA

Zdroj: Pixabay: Mylene2401

Jednoduchý recept na vianočné sušienky

Tento jednoduchý recept na vianočné sušienky je mojím osobným odporúčaním pre sladké sviatočné obdobie. V priebehu rokov som ho vo svojej kuchyni pripravila niekoľkokrát a osvedčil sa ako absolútne obľúbený - pre mňa aj pre každého, kto mal tú česť ho vyskúšať. Ingrediencie sa dajú ľahko zohnať a ich spracovanie zvládnu aj začiatočníci v pečení.

REKLAMA

Ingrediencie

porcií
8
  • 250 g múka Pridané do
  • 100 g cukor Pridané do
  • 200 g studené maslo Pridané do
  • 2 žĺtko Pridané do
  • 1 Balík vanilkový cukor Pridané do
  • 1 Tablespoon Mlieko (v prípade potreby) Pridané do
  • 1 strúhaný citrón Pridané do
  • Džem, orechy, čokoláda alebo práškový cukor na zdobenie Pridané do
REKLAMA

Postup

80 min.
1. Krok

Ak chcete upiecť jednoduché vianočné sušienky, najprv dajte do misky múku, cukor, vanilkový cukor a nastrúhaný citrón a dobre premiešajte.

2. Krok

Po malých kúskoch pridajte studené maslo a zapracujte žĺtok. Rukami vypracujte hladké cesto. Ak je cesto príliš suché, opatrne pridajte 1-2 lyžice mlieka. Ale pozor, príliš veľa tekutiny spôsobí, že cesto bude lepkavé a bude sa s ním ťažko pracovať.

3. Krok

Cesto stlačte, zabaľte do potravinárskej fólie a aspoň hodinu ho nechajte vychladnúť v chladničke. Vďaka tejto fáze odpočinku je cesto vláčnejšie a ľahšie sa vyvaľuje.

4. Krok

Cesto rozvaľkajte na pomúčenej pracovnej ploche na hrúbku asi 3 mm a vykrajujte požadované tvary pomocou formičiek na sušienky. Môžete byť kreatívni a vyskúšať rôzne tvary.

5. Krok

Vykrojené vianočné sušienky poukladajte na plech vystlaný papierom na pečenie a pečte v predhriatej rúre pri teplote 180 stupňov zhora/spodku približne 10-15 minút, kým ľahko nezhnednú.

6. Krok

Po vychladnutí natrite vianočné sušienky džemom, namočte do orechov alebo čokolády, prípadne posypte práškovým cukrom. Sušienky sa dajú rýchlo a jednoducho upiecť a ozdobiť aj s deťmi.

Reels

Nové

Top kategórie

Obed

4259 receptov

Mäsité jedlá

2043 receptov

Cestoviny

478 receptov

Raňajky

1210 receptov

Mascarpone

300 receptov

Pre diabetikov

633 receptov

Dezert

3259 receptov

Nátierky

270 receptov