Rebarbora ako svieža vzpruha: Do akých receptov sa hodí a prečo ju jesť v máji?

3 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

Kedysi rebarbora rástla takmer v každej záhrade na vidieku. Aj keď je zeleninou, dužinaté rebarborové stopky sa využívali najmä do sladkých koláčov. Je výživná a so zaujímavým chuťovým profilom, preto nečudo, že záujem o ňu je čoraz väčší. Čo je rebarbora, ako ju pestovať a v kuchyni využiť? 

REKLAMA

Krátky prehľad:

💡Čo je rebarbora?

Rebarbora kučeravá, ľudovo nazývaná rebarbora, je zelenina, ktorá pochádza z Ázie – presnejšie z oblasti Číny a Mongolska. Prvé zmienky o nej sú staré viac ako 3000 rokov. V Európe zaznamenala najväčšiu popularitu po 17. storočí. 

Ide o statnú trvácnu rastlinu, ktorá na jednom mieste vydrží viac ako 15 rokov. Neprehliadnuteľnými znakmi sú mohutné listy pripomínajúce lopúch s výškou do 0,5 m, kvetenstvo dorastajúce do výšky až 2 m a silné dužinaté stopky s priemerom až 5 cm.

📌Zber rebarbory

Z rastliny sa zbierajú iba šťavnaté stopky zelenej, žltej až výrazno červenej farby. Žlté a zelené sú kyslejšie, červené majú sladšiu a jemnejšiu chuť. Ideálne obdobie na zber mladých stopiek je od mája do polovice júna. Vtedy majú ešte príjemne osviežujúcu chuť. Stopky sa zrezávajú blízko pri zemi.

Hoci ide o zeleninu, rebarbora sa v kuchyni využíva podobným spôsobom ako ovocie – teda do dezertov. Je skvelá v koláčoch s jahodami a mrveničkou a v plnených knedlíkoch z tvarohového cesta. Pripravuje sa tiež rebarborový kompót, rebarborový džem (aj so zázvorom – ako pikantná pochúťka) a veľmi obľúbený je aj rebarborový sirup.

🥧Rebarbora – Recepty na obľúbené koláče

Aby sme nezostali len pri teórii, pozri si niekoľko zaujímavých receptov, ako využiť rebarboru v kuchyni. Ak máš chuť na múčnik s osviežujúcou chuťou, sladký recept s rebarborou príjemne poteší.

✔️Mrveničkový koláč s tvarohom, ovocím a rebarborou

Mrveničkový koláč s tvarohom a ovocím

lucia.priedhorska

Úžasný rebarborový koláč s posýpkou.

Zobraziť recept

REKLAMA

✔️Rebarborový koláč

Rebarborový koláč

doma_u_katky

Koláč z rebarbory, lineckého krehkého cesta, chuť je výrazná sladko kyslá

Zobraziť recept

✔️Štrúdľa s rebarborou a orechmi

Štrúdľa s rebarborou a orechmi

Vlasta_Dorisa

Štrúdľa z lístkového cesta, s rebarborou orechmi, müsli a škoricou

Zobraziť recept

✔️Krehký koláč s rebarborou

Krehký koláč s rebarborou

Vlasta_Dorisa

Je sezóna rebarbory. Krehké cesto, rebarbora a puding, to sú suroviny, ktoré sa k letnému koláču hodia. Šťavnatý koláčik kyslastej chuti s pudingom.

Zobraziť recept

✔️Rebarborový koláč s tvarohom

Rebarborový koláč s tvarohom

TatianaHalkova

Šťavnatý, svieži koláčik

Zobraziť recept
REKLAMA

✔️Špaldovo-mandľový koláč s vanilkovým pudingom a rebarborou

Z rastliny vyberáme iba mladé, zdravé a pružné stopky. Po umytí ich krátko sparíme horúcou vodou a očístíme škrabkou. Po nakrájaní na rovnomerné kúsky sa s rebarborou pracuje už veľmi jednoducho.

👉Kedy je rebarbora jedovatá?

Z rebarbory sa môžu konzumovať iba stopky. Avšak, čím sú stopky staršie, tým je v nich vyšší obsah kyseliny šťavelovej. Je zodpovedná za kyslastú chuť, no od istých hodnôt je toxická pre človeka. Narušuje tiež hospodárenie s vápnikom. Konzumácia rebarbory potom neraz spôsobuje vážne zdravotné ťažkosti. Aj stará pranostika hovorí, že rebarboru možno zbierať iba do sviatku sv. Jána Krstiteľa (24. jún). V inej sa spomína dokonca o niečo skorší termín – už do letného slnovratu (21. jún). 

Práve preto sa odporúča zbierať iba mladé dužinaté stopky, v ktorých je zastúpenie látok ešte vyhovovujúce (májový zber). Konzumácii rebarbory by sa však mali úplne vyhnúť ľudia s ochoreniami obličiek, močového ústrojenstva, žalúdka, trpiaci dnou a reumatizmom. U tehotných žien môže vyvolať kontrakcie.

⭐Na živiny bohatá rebarbora

I napriek obmedzeniam, ktoré súvisia s vyšším obsahom kyseliny šťavelovej pri neskoršom zbere, je rebarbora považovaná za mimoriadne zdravú zeleninu nabitú prospešnými látkami. Obsahuje vitamíny C, E, K, niacín (vitamín B3), kyselinu pantoténovú (vitamín B5) a kyselinu listovú (vitamín B9). Z minerálov je v nej zastúpený draslík, vápnik, horčík a mangán.

Aké účinky sa pripisujú rebarbore? Odvodňuje, detoxikuje, podporuje činnosť čriev, čo ocení každý, koho po zime trápi sťažené trávenie. Látky obsiahnuté v rebarbore tiež pozitívne vplývajú na nervovú činnosť a koncentráciu.

REKLAMA

Jedným z najvýznamnejších zdravotných prínosov rebarbory je jej vysoký obsah vlákniny. Vláknina je dôležitá pre správne fungovanie tráviaceho systému a pravidelné čistenie čriev. Okrem toho môže prispieť k zníženiu hladiny cholesterolu v krvi a zlepšeniu kardiovaskulárneho zdravia.

Rebarbora obsahuje tiež vysoké množstvo vitamínu K, ktorý podporuje zdravé kosti a zrážanie krvi. Zaujímavé je aj to, že táto zelenina obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú bojovať proti voľným radikálom v tele a ochraňujú organizmus pred mnohými ochoreniami.

Výskumy ukázali, že rebarbora môže mať aj protizápalové účinky, čo je veľmi dôležité pre ľudí trpiacich ochoreniami ako napríklad artritída či astma. Okrem toho môže prispieť k zlepšeniu imunitného systému a pomôcť organizmu bojovať proti infekciám.

✔️Pestovanie rebarbory

Hoci je sezóna zberu rebarbory veľmi krátka, v záhrade sa dá dopestovať aj bez veľkej námahy. Najčastejšie sa sadí na jar – zo semienok alebo rozmnožením zo staršej rastliny. Darí sa jej na slnečnom až polotienistom mieste a vyhovuje jej humózna zemina s dostatkom vlahy. Často túto trvalku vídať vysadenú v blízkosti ovocných stromov.

Už na druhý, najneskôr tretí rok je možné zozbierať z mladej rebarbory prvé dužinaté stopky. Je mrazuvzdorná, čo znamená, že zimu v našich podmienkach zvláda v pôde, bez potreby zazimovať.

Ako skladovať rebarboru

Rebarbora je zelenina, ktorá by mala byť správne skladovaná, aby sa zachovala jej čerstvosť a chuť. Tu sú niektoré tipy, ako skladovať rebarboru:

 1. Chladnička: Rebarbora sa najlepšie uchováva v chladničke. Pred uložením ju zabaľte do papierového uteráka alebo do igelitovej tašky, aby sa zabránilo nadmernému vysušeniu. Uložte ju na najnižšiu poličku chladničky a použite ju do 3-4 dní.

 • Mraznička: Ak nechcete rebarboru použiť okamžite, môžete ju zmraziť. Pred zmrazením ju očistite a nakrájajte na kúsky podľa potreby. Uložte ju do mrazničky v dobre uzatvorenej nádobe alebo vrecku. Zmrazená rebarbora vydrží až 6 mesiacov.

 • Konzervovanie: Ďalšou možnosťou je rebarboru nakonzervovať. Existuje mnoho spôsobov, ako to urobiť, vrátane konzervovania v octe, duseniu alebo sterilizácii v pohároch. Ak si neviete rady s konzervovaním, nájdete na internete mnoho osvedčených receptov.

 • Suché a tmavé miesto: Rebarbora môže byť skladovaná aj v suchom a tmavom mieste, napríklad v pivnici alebo v spájacej izbe. Pred skladovaním ju očistite a sušte, aby ste sa zbavili prebytočnej vlhkosti. Uložte ju do papierových alebo bavlnených vreciek a pravidelne kontrolujte, či sa nezačína kazit.

 • Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov na skladovanie rebarbory môžete zabezpečiť, aby bola vaša zelenina vždy čerstvá a chutná.

  Podpor milovníkov varenia

  Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

  REKLAMA