Tieto ľahko stráviteľné jedlá vás dostanú naspäť do formy a obnovia rovnováhu

5 min. čítania

Máte pocit ťažkého žalúdka, trápia vás nevoľnosti a vaše trávenie je rozladené? Je čas zaradiť do jedálnička ľahko stráviteľné jedlá, ktoré pomôžu obnoviť stratenú rovnováhu.

REKLAMA

Stačí, aby sme si na oslave dopriali plnšie taniere a najbližšie hodiny sa stanú utrpením. Spomalené trávenie sa zvyčajne objavuje po skonzumovaní ťažkých, mastných jedál s vysokou kalorickou hodnotou. Aj doteraz dobre trávené potraviny môžu nepríjemne prekvapiť, najmä ak ich nevhodne skombinujeme, alebo ak sa k tomu pridajú niekoľkodňové letné horúčavy. Zdravé trávenie je komplexný mechanizmus, ktorý je závislý na správnom fungovaní životne dôležitých orgánov. Ak niektorý z nich preťažíme, napríklad žalúdok alebo pečeň, tráviace problémy na seba nenechajú dlho čakať. To, čo okamžite potrebujeme, je mierny diétny režim a potraviny ľahké na trávenie. Na ktoré upriamiť pozornosť?

🍌Banány

Banány sa radia medzi najrozšírenejšie druhy ovocia na svete. Sú bohaté na draslík, horčík, vápnik, vitamíny skupiny B a vlákninu. Pripisuje sa im schopnosť znížiť produkciu žalúdočných štiav a dlhé roky sa odporúčajú ako prevencia žalúdočných vredov. V jedálničku sú zvyčajne veľmi dobre znášané, dokonca sa používajú ako overený spôsob na liečbu hnačky. Pozrite si naše recepty z banánov.

🍎Jablká

Tieto chutné a šťavnaté plody rozmanitých farieb netreba zvlášť predstavovať. V jablkách sa ukrývajú enzýmy, ktoré priaznivo pôsobia na trávenie. Vyšší obsah vlákniny v jablkách prispieva k ozdraveniu črevnej mikroflóry. Spoľahlivo uhasia smäd a pre nízky obsah ovocného cukru ich možno označiť aj ako diétne ovocie. Pozor, je tu jedna menšia komplikácia – trávenie vlákniny môže v oslabenom tráviacom trakte vyvolať kŕče. Ak už máte s jablkami takúto skúsenosť, poduste ich alebo si z nich pripravte ľahkú jablčnú výživu. Tá je koniec koncov veľmi dobre znášaná aj maličkými deťmi. Preto preskúmajte všetky recepty obsahujúce jablká a pripravte si chutné jedlo!

REKLAMA

🥦Karfiol 

Karfiol je skutočne skvelou potravinou na pokazený žalúdok a zhoršené trávenie. Jeho stopové prvky priaznivo pôsobia na sliznicu žalúdka a znižujú podráždenie. Karfiol tiež vylepšuje činnosť čriev a zamedzuje vzniku zápchy. V kuchyni má široké využitie, a dokonca ho nájdete aj v odľahčenom diétnom recepte, známom ako karfiolová “ryža”. Výborne sa hodí k dusenej zelenine alebo chudému kuraciemu mäsu. 

Náš TIP: Do tejto karfiolovej polievky ide aj petržlenová vňať, ktorá dokáže rýchlo uľaviť tráveniu a znížiť plynatosť.

Tastelist

🥔Varené zemiaky a batáty

Aj keď vás čaká pár dní na diétnom režime, nechcete ich predsa stráviť o hlade. Úlohou ľahkých jedál má byť predovšetkým:

  • upokojenie podráždeného trávenia
  • obnovenie plynulosti tráviacich procesov
  • doplnenie hlavných živín 
  • navodenie pocitu sýtosti, aby ste zbytočne nesiahali po maškrtách.

Na to všetko sú ako stvorené zemiaky a batáty, známe ako sladké zemiaky. Vyhnite sa oleju a pripravte si ich iba jednoducho – varením v slanej vode, blanšírovaním, alebo pečením v šupke. Výnimočné sa k nimi hodí rasca, tymián či rozmarín – bylinky a koreniny, ktoré sú známe tým, že dokážu upraviť trávenie.

🍚Hnedá a biela ryža

Ryža má nezastupiteľné miesto pri hnačkových ochoreniach. Práve veľmi rýchla stráviteľnosť je jednou z jej prednosti. Trávenie ryže začína dokonca už v ústnej dutine. Pre namáhané tráviace orgány potom nie je veľkou záťažou. Nespôsobuje alergie, neobsahuje cholesterol, má nízky obsah sodíka, no za to vyšší obsah draslíka. Tu nájdete všetky ryžové jedlá na jednom mieste.

🐟Suché mäso a ryby

Nezabudnite ani na zdroj bielkovín, ktoré vás udržia pri sile a energii. Dobrou voľbou je chudé hydinové mäso, napríklad kuracie prsia. Môžete si ich pripraviť varením vo vode alebo dusením a pozvoľným podlievaním vývarom. Dávku bielkovín a omega-3 mastných kyselín zabezpečí plátok na prírodno pripraveného lososa. Hoci je diétna strava chudobnejšia na tuky, potrebujete telu dodať istú dávku kvalitných tukov, ktoré sú obsiahnuté práve v rybách. Úlohou tukov je zabezpečiť adekvátnu absorpciu niektorých živín.

REKLAMA

Neprehliadnite: Skvelá inšpirácia na ľahké jedlá z lososa alebo jedlá s ryžou!

⛔Kritické potraviny

Máte pokazený žalúdok? Tieto potraviny dočasne vynechajte:

  • mastné a vysmážané jedlá, majonézy, tatárska omáčka
  • pikantné a korenené jedlá, údeniny
  • hotové jedlá s vyšším obsahom konzervantov, umelých sladidiel a aditív
  • niektoré druhy ovocia a zeleniny – napríklad uhorky, paprika, paradajky, grapefruit, cesnak, zeler, strukoviny
    kávu a alkohol

⏩Dôležitý je spôsob prípravy

Ľahko stráviteľné potraviny poskytujú telu dostatok kľúčových živín a nespôsobujú nadmernú záťaž pre trávenie. S ich pomocou sa dostanete cez najťažšie chvíle a váš stav nezhoršia. Polovicou úspechu je príprava. Uprednostnite čo možno najviac šetrnú tepelnú prípravu. Žiadne vysmážanie v niekoľkých centimetroch oleja, ani grilovanie. Pripravte si zdravšie alternatívy varením, dusením alebo na pare. Okrem toho si dajte pozor aj pri samotnej konzumácii a nejedzte hltavo. Každé sústo dôkladne požujte a vyhnite sa popíjaniu perlivých nápojov počas jedenia. Jedzte pravidelne a po menších množstvách.

Dochádzajú vám nápady? Odporúčame pozrieť tematický rozdelené recepty na tastelist.sk.

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA