Ako zmraziť špenát? Už žiadne zvädnuté špenátové listy a plytvanie

5 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

Špenát je zdravá a chutná listová zelenina so všestranným využitím pri varení aj pečení. Dá sa dopestovať na záhrade, no je celoročné dostupný aj v obchodoch. Jedným zo spôsobov, ako mať kedykoľvek špenát po ruke, je mrazenie. Ako zmraziť špenát a dosiahnuť výborný výsledok bez jedinej chybičky?

REKLAMA

Krátky prehľad:

✔️Všestranný a chutný špenát

Špenát je ročná listová zelenina s veľmi dobrou odolnosťou. Má jednoduché oválne jedlé listy, ktoré sa konzumujú surové (napríklad v šalátoch) aj tepelne upravené (v omáčkach, plnkách, polievke). Je bohatý na vitamíny C, A, E, K a vitamíny skupiny B, z minerálov obsahuje mangán, jód, zinok, magnézium a železo, ktoré ho preslávilo. Má tiež vysoký obsah vlákniny a radí sa k nízkokalorickým potravinám. Je známe, že živiny v špenáte prospievajú zraku, pokožke, srdcu, srdcovo-cievnej sústave i mozgu. 

Špenát je najprospešnejší v čerstvom stave, no čerstvé špenátové listy vydržia v chladničke iba niekoľko dní. Pomerne rýchlo vädnú a podliehajú kazeniu. Jedným z overených spôsobov, ako mať doma po ruke špenát kedykoľvek (aj bez návštevy obchodu), je mrazenie čerstvého špenátu do zásob. Poď sa presvedčiť, že je to celkom jednoduché a už nikdy nebudeš kupovať mrazený špenát z obchodu pochybnej kvality.

💡Jednoduchý postup, ako zmraziť špenát

Budeme potrebovať:

 • čerstvé špenátové listy
 • cedidlo
 • plastové misky
 • menší nôž
 • mikroténové vrecká/uzatvárateľné vákuovacie vrecká
 • silikónové formičky vhodné do mrazničky

Tastelist

Zdroj: pixabay.com

Kontrola špenátových listov

Balený špenát sa v obchodoch predáva v 500 g balení, baby špenát zase v menšom balení s hmotnosťou cca 125 – 150 g. Sú určené predovšetkým na okamžitú spotrebu, no je pravdou, že niekedy do koša poputuje aj väčšia časť balenia.

Či už máš doma kupovaný čerstvý špenát, alebo plné debničky špenátu zozbieraného zo záhrady, vždy je dôležité skontrolovať kvalitu listov. Na mrazenie vyberáme iba pekné, nepoškodené listy, ktoré nejavia žiadne známky zvädnutia a hniloby. Listy zbavíme hrubých stoniek.

REKLAMA

Umývanie špenátu

Špenátové listy, ktoré prešli vizuálnou kontrolou, čaká preplachovanie studenou vodou. Preložíme ich do cedidla a dôkladne umyjeme. Špenát zozbieraný zo záhrady vyžaduje aj opakované preplachovanie, aby sme sa vyhli prítomnosti drobného hmyzu a zvyškov zeminy.

Krátke blanšírovanie špenátu

Hoci sa tepelnou úpravou listovej zeleniny (vrátane špenátu) časť živín ničí, šetrne vykonané blanšírovanie je v tomto prípade vítané. Podstatou blanšírovania je krátke varenie (kontakt s horúcou vodou) a následné rýchle schladenie.

Vďaka blanšírovaniu si špenát výrazne dlhšie udrží farbu, chuť a štruktúru. Taktiež sa s ním bude pred mrazením jednoduchšie pracovať. Blanšírovaním sa špenátu predĺži aj trvanlivosť. Špenát bez blanšírovania vydrží v mrazničke orientačne 3 mesiace, blanšírovaný špenát dvojnásobne dlhšie.

Ako špenát blanšírovať? Premyté špenátové listy dáme do dostatočne veľkej misky a zalejeme ich vriacou vodou. Necháme 1 minútu postáť v horúcej vode. Vodu zlejeme a špenátové listy okamžite prepláchneme tečúcou studenou vodou. 

3 spôsoby spracovania špenátu pred mrazením

Blanšírované špenátové listy môžeme „pobaliť“ do mrazničky niekoľkými spôsobmi a všetky majú náležité využitie. Ako spracovať čerstvý špenát do mrazáku?

 • Špenátové listy mrazené v celku – Blanšírované špenátové listy jednoducho rozdelíme do plastových vreciek, vákuových vreciek alebo plastových dóz, napríklad do 250 g alebo 500 g balíčkov. Také balenie je vhodné na špenátový prívarok alebo polievku. Dôkladne uzatvoríme, označíme dátumom a dáme do mrazničky.
 • Nasekané špenátové listy – Listy špenátu nasekáme na menšie kúsky. V tejto forme sú pomerne tvárne a dajú sa uskladniť do vrecka, malých dóz aj silikónových foriem v rôznych objemoch. Existujú totiž recepty, kde ide iba jedna či dve hrste špenátu (do smoothie, omelety, muffinov, …), a práve vtedy je lepšie siahnuť po kompaktnom balení a nerozmrazovať veľký balíček.
 • Špenátové listy pomixované na pyré – Blanšírovaný špenát sa dá spracovať aj podoby jemného pyré pomocou ponorného mixéra. Špenátové pyré potom rozložíme do silikónových foriem alebo iných pevnejších formičiek. Najskôr necháme pomixovaný špenát dokonale zamraziť vo formičkách, potom zmrznutý špenát vyklopíme a pre úsporu miesta pobalíme do plastových vreciek. Jednoducho sa bude dať odobrať jedna porcia špenátového pyré. Ideálne riešenie, ak často pripravuješ omáčky so špenátom...
REKLAMA

👉Ako rozmraziť špenát?

Špenát sa dá rozmraziť celkom jednoducho a podľa možnosti bez urýchľovania. K rozmrazovaniu dochádza už pri izbovej teplote a nezaberie veľa času. Rozmrazovanie pod horúcou vodou by špenátu uškodilo. V niektorých receptoch sa však môže dokonca mrazený špenát priamo do vareného pokrmu – napríklad do polievky.

🍵Výborné recepty so špenátom

Špenát má nielen atraktívnu farbu a zaujímavú chuť, ale aj široké využitie, hoci niektorí ľudia ho dlhé roky poznajú iba v podobe špenátovej polievky alebo prívarku. Je čas to zmeniť a dať špenátu šancu zažiariť. Inšpiráciu prinášajú nasledujúce chutné recepty so špenátom.

 • Lasagne so špenátom

Lasagne so špenátom

Iwa

Lasagne so špenátom sú mojím obľúbeným vegetariánskym receptom, ktorý som si v priebehu rokov obľúbila, keď som experimentovala s rôznymi variantmi tohto obľúbeného talianskeho jedla.

Zobraziť recept

 • Špenátové rizoto s kuracím mäsom

Špenátové rizoto s kuracím mäsom

Iwa

Recept na perfektné špenátové rizoto s kuracím mäsom.

Zobraziť recept

 • Špenátové halušky zo špaldovej múky

Špenátové halušky zo špaldovej múky

Iwa

Zdravé špenátové halušky pripravené zo špaldovej múky sú skvelým zdrojom vlákniny a minerálov. Sú lahodné, sýte a rýchle na prípravu, takže ide o ideálnu voľbu pre zdravý obed či večeru pre celú rodinu.

Zobraziť recept

 • Kuracie rolky so špenátom

Kuracie rolky so špenátom

Iwa

Recept na výborné kuracie rolky so špenátom, ktoré sa hodia na obed alebo večeru.

Zobraziť recept
REKLAMA

 • Špenátové smoothie

Špenátové smoothie
Videorecept

Špenátové smoothie

Iwa

Recept na osviežujúce špenátové smoothie s banánom, uhorkou, zázvorom a orieškami.

Zobraziť recept

 • Skvelá špenátová polievka so strateným vajcom

Skvelá špenátová polievka so strateným vajcom

lucia.priedhorska

Rýchly a jednoduchý recept na špenátovú polievku so strateným vajcom.

Zobraziť recept

 • Špenátové slimáčiky

 • Syrom a špenátom plnené kuracie prsia v trojobale

Syrom a špenátom plnené kuracie prsia v trojobale
Videorecept

Syrom a špenátom plnené kuracie prsia v trojobale

Cesminaz

Výborný a veľmi jednoduchý spôsob, ako chutne využiť kuracie prsia. Je to skvelá a veľmi chutná obmena rezňov🙂

Zobraziť recept
REKLAMA

 • Špenátové wafle so strateným vajíčkom

Špenátové wafle so strateným vajíčkom

doma_u_katky

Špenátové cesto vypečené na wafle podávané spolu s strateným vajíčkom

Zobraziť recept

 • Dusený špenát

Dusený špenát

lucia.priedhorska

Dusený špenát so zemiakmi a vareným vajíčkom.

Zobraziť recept

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA