Ako dlho piecť kuracie stehná? Pripravené jednoducho a zakaždým šťavnaté

4 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

Kuracie stehná sú mimoriadne obľúbené pre šťavnatosť, nenáročnú prípravu aj cenovú dostupnosť. Výborné sú na obed i na večeru a dajú sa skvelo dochutiť. Ako dlho piecť kuracie stehná a čo sa o ich príprave oplatí vedieť?

REKLAMA

Krátky prehľad:

Pečenie kuracích stehien sprevádza množstvo postupov, ktoré sa v niektorých bodoch odlišujú. Niekto pečie kuracie stehná na 180 °C, iný sa spolieha na teplotu presahujúcu 200 °C. Raz pečenie kuracích stehien trvá 30 minút, inokedy dvojnásobne viac. Na teplotu a dĺžku pečenia kuracích pŕs má vplyv viacero faktorov, ktoré si krok za krokom preberieme v nasledujúcich riadkoch. Netreba sa obávať, nejde o žiadne náročné postupy, iba starostlivé zoznámenie sa pre čo možno najdokonalejší výsledok.

A aké sú tie najlepšie kuracie stehná? Predsa dokonalo prepečené až ku kosti, správne šťavnaté (nevysušené), príjemne dochutené a s chrumkavou zapečenou kožou na vrchu.

💡Čo má vplyv na to, ako rýchlo sa kuracie stehná upečú?

Pred prípravou si prejdime si základné body, ktoré majú vplyv na proces pečenia kuracích stehien.

 • Dôležitá je veľkosť kuracích stehien. Malé kuracie stehná sa pečú kratšie, veľké kuracie stehná sa pečú o niekoľko minút dlhšie. Aj z tohto dôvodu sa odporúča piecť kuracie stehná približne rovnakej veľkosti, aby boli všetky kusy naraz hotové.
 • Na čas pečenia kuracích stehien má vplyv prítomnosť kostí. Kuracie stehná s kosťou sa pečú dlhšie, kuracie stehná bez kosti sa pečú približne polovicu času, keďže na plechu či v zapekacej nádobe sa dajú rozostrieť. Vykostené kuracie stehná sa môžu dokonca piecť spolu s kuracími prsiami. Budú hotové naraz.
 • Už 10 °C rozdiel v teplote pri pečení bude mať vplyv na finálny čas pečenia. Preto sa v niektorých receptoch na pečenie kuracích stehien dočítame rozdielne časy. Aj výber druhu ohrevu môže čas pečenia urýchliť alebo naopak – predĺžiť. Keďže chceme kuracie stehná správnej konzistencie, bez vysušenia, no prepečené až ku kosti, teplota pečenia by nemala byť príliš vysoká. Ide o druh mäsa, ktorý je jemnejší a nevyžaduje tepelnú úpravu pri maximálnej teplote rúry.
 • Záleží od úpravy kuracích stehien. Kuracie stehná bez kože sa pečú kratšie ako kuracie stehná s kožou. Chystáš sa piecť vopred namarinované kuracie stehná? Aj v tomto prípade sa budú piecť kratšie. Pri pečení kuracích stehien s plnkou počítaj s dlhším časom na pečenie. Pozor na to, aby ku koncu nezhorela vrchná koža.
REKLAMA

🍗Ako upiecť kuracie stehná? Základný postup

 • Kuracie stehná pred pečením dôkladne umyjeme pod prúdom vody. Nožom očistíme kožu od zvyšných chĺpkov.
 • Mokré kuracie stehná osušíme kuchynskou utierkou.
 • Pri klasickej príprave (teda bez marinovania) kuracie stehná zľahka potrieme rastlinným olejom, osolíme, okoreníme z každej strany a vrchnú časť posypeme mletou červenou paprikou. Kto má rád pikantnejšie chute, môže na kožu kuracích stehien poukladať aj tenké plátky cesnaku.
 • Pripravíme si plech s vyšším okrajom alebo sklenenú/keramickú zapekaciu misu.
 • Do plechu rovnomerne rozložíme kuracie stehná a na vrch každého stehna dáme plátok masla. Kuracie stehná netreba podlievať, mäso bude pečením uvoľňovať šťavu aj tuk.
 • Kuracie stehná vložíme do rúry vyhriatej aspoň na 180 °C. Čas pečenia závisí od veľkosti kuracích stehien, prítomnosti kosti a kože. Jednotlivé časy uvádzame nižšie…

⌚Ako dlho piecť kuracie stehná s kosťou?

Dali sme piecť kuracie stehná s kosťou do rúry vyhriatej na 180 °C. Ak ide o komplet kuracie stehná v celosti (spojené horné aj dolné stehno), ponecháme ich v rúre piecť 40 – 45 minút pri teplote 180 °C. Po uplynutí tohto času zvýšime teplotu na 200 – 210 °C a dopekáme ich kožu do zlatista a chrumkava ešte 10 – 15 minút (rúru možno prepnúť aj do režimu grilu)

Ak pečieme naporciované časti, teda buď horné kuracie stehná, dolné kuracie stehná alebo ich kombináciu, pri 180 °C im postačí pobudnúť v rúre cca 35 minút a následne na ďalších 10 – 15 minút zvýšiť teplotu na 200 °C.

⏰Ako dlho piecť vykostené kuracie stehná?

Pri vykostených kuracích stehnách je čas pečenia výrazne kratší. Keďže v mäse nie je kosť, máme perfektný prehľad o tom, či je mäso prepečené. Vykosteným kuracím stehnám postačí pobudnúť v rúre 30 minút pri teplote 180 °C. Následne kuracie mäso otočíme a na 10 minút zvýšime teplotu na 200 °C, aby chytilo príjemne chrumkavé okraje a šťavnatosť zostala vo vnútri.

REKLAMA

👉Piecť kuracie stehná zakryté alebo nie?

Kedysi, keď rúry staršieho typu nepiekli rovnomerne, bolo zvykom kuracinu pri pečení zakrývať, aby sa v jej bezprostrednom okolí akumulovala rovnaká teplota.

Súčasné rúry však pracujú s rovnomerným a moderným ohrevom a z každej časti sa mäsu dostane rovnaká dávka tepla. V niektorých receptoch na kuracie stehná je jasne uvedené, že sa kuracie stehná pečú pod alobalom alebo vekom, kým v iných sa do rúry vkladajú priamo – bez zakrytia. 

📌Kedy začať s potieraním kuracích stehien?

… a treba kuracie stehná podlievať počas pečenia výpekom? Aj tieto otázky súvisia z pečením dokonalých kuracích stehien. Hoci sa vo všeobecnosti neodporúča často otvárať dvierka rúry, približne v druhej tretine pečenia je vhodné poliať kožu kuracích stehien výpekom alebo potrieť pripravenou zmesou korenín. Ak by bola hustejšia vrstva korenín na povrchu od začiatku, s veľkou pravdepodobnosťou by drobné kúsky zhoreli a odovzdali mäsu horkú chuť.

⭐Ako dochutiť kuracie stehná?

Táto otázka má obrovské množstvo odpovedí. A to je perfektné! Aj keď majú klasické pečené kuracie stehná s maslom podávané s ryžou svoje neodolateľné čaro, pečenie kuraciny priam láka k skúšaniu nových kombinácií.

Výborné sú pečené kuracie stehná na hubách, s pomarančovou marinádou, na zemiakoch, na kapuste, na koreňovej zelenine, na pive aj na čínsky spôsob. Niekoľko obľúbených receptov na chutné pečené kuracie stehná nájdeš aj v nasledujúcom výbere.

👩‍🍳Najlepšie pečené kuracie stehná – 10 TOP receptov

 • Pečené horné kuracie stehná

Pečené horné kuracie stehná

Iwa

Pečené horné kuracie stehná sú jednoduché a chutné jedlo, ktoré je ideálne na obed alebo večeru a skvelo sa k nemu hodí hocijaká príloha.

Zobraziť recept

 • Pečené kuracie stehná s cesnakom a rozmarínom
REKLAMA

 • Kuracie stehná na hubách

Kuracie stehná na hubách

Iwa

Tento recept je perfektnou voľbou pre tých, ktorí sa radi stravujú zdravo a chutne. Kuracie stehná na hubách sú výbornou kombináciou bielkovín a zeleniny, ktorá dokonale zasýti a zlepšuje trávenie. Príprava nie je až taká náročná, no výsledok stojí za to.

Zobraziť recept

 • Zapekané kuracie stehná vykostené

Zapekané kuracie stehná vykostené

Iwa

Zapekané kuracie stehná sú vynikajúcim jedlom na večeru, ktorú si môžete užiť sami ale so svojimi priateľmi a rodinou. Toto jedlo je veľmi jednoduché a rýchle na prípravu.

Zobraziť recept

 • Chrumkavé pečené kuracie stehná

Chrumkavé pečené kuracie stehná
Videorecept

Chrumkavé pečené kuracie stehná

lucia.priedhorska

Toto budú zaručene tie najlepšie chrumkavé pečené kuracie stehná v rúre aké ste kedy pripravili.

Zobraziť recept
REKLAMA

 • Pečené kuracie stehná so zemiakmi

Pečené kuracie stehná so zemiakmi

Iwa

Recept na klasické kuracie stehná pečené so zemiakmi.

Zobraziť recept

 • Kuracie stehná s cesnakovo-parmezánovou omáčkou

 • Pečené marinované stehná s ryžou a mrkvovým šalátom

Pečené marinované stehná s ryžou a mrkvovým šalátom

Stanula

Chrumkavé lahodné mäso so svieži zdravý šalát

Zobraziť recept

 • Vykostené kuracie stehná so zemiakmi a slaninkovým kelom

REKLAMA

 • Chrumkavé pečené kuracie stehná na kyslej kapuste

Chrumkavé pečené kuracie stehná na kyslej kapuste

David719

Jednoduché a chrumkavé pečené kuracie stehná v rúre.

Zobraziť recept

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA