REKLAMA

Zdroj: Dalibor Sevaljevic for Shutterstock

Domáca balkánske Uštipci

Uštipci sú druh šišiek, ktoré sú veľmi obľúbené v balkánskej kuchyni. Sú jednoduché na prípravu a chutné - najmä keď sú ešte teplé. Podávam ICH na raňajky alebo ako desiatu pre deti. Vo vnútri sú nádherne nadýchané a mäkké, s príjemne chrumkavou kôrkou.

REKLAMA

Ingrediencie

porcií
4
  • 500 g múka Pridané do
  • 1 Balík sušené droždie Pridané do
  • 12 ČL soľ Pridané do
  • 12 ČL cukor Pridané do
  • 300 ml Teplá voda Pridané do
  • 50 ml olej Pridané do
  • Rastlinný olej na vyprážanie Pridané do
REKLAMA

Postup

60 min.
1. Krok

Ak chcete pripraviť recept na ustipci, najprv preosejte múku do veľkej misy. Dbajte na to, aby bola misa dostatočne veľká - cesto bude kysnúť a potrebuje priestor na rozťahovanie.

2. Krok

V menšej miske zmiešajte sušené droždie, cukor a soľ s teplou vodou (ale nie príliš horúcou, aby ste nezničili droždie). Zmes nechajte stáť 5 minút, kým nezačne peniť. Tento krok ukáže, či je droždie aktívne. Ak nepení, odporúčam nahradiť ho čerstvým droždím.

3. Krok

Pridáme droždie, olej a všetko dobre vymiesime. Počas jedného z mojich prvých pokusov som sa naučila, že hnetenie je veľmi dôležité, aby sme získali dokonale nadýchané ustipci. Cesto by ste mali intenzívne miesiť aspoň 5-7 minút, kým sa nestane pružným.

4. Krok

Cesto prikryte a nechajte stáť na teplom mieste. Približne po 45 minútach by malo cesto zdvojnásobiť svoj objem.

5. Krok

Ľahko pomúčenými rukami rozdeľte vykysnuté cesto na rovnako veľké kúsky a vytvarujte z nich guľky. Dbajte na to, aby guľky neboli príliš veľké, pretože počas vyprážania budú v horúcom oleji ďalej rásť.

6. Krok

Na panvici s nepriľnavým povrchom rozohrejte olej a guľky na ňom vyprážajte dozlatista. Vždy si pamätám, ako to robila moja stará mama - keď vyprážala uštipky, celá kuchyňa sa naplnila lahodnou vôňou.

7. Krok

Vyprážané guľky ustipci položte na kuchynský papier, aby nasiakli prebytočným olejom. Tradičný dezert z balkánskej kuchyne. Podávajte ešte teplé!

Najnovšie recepty

Najnovšie recepty

Reels

Nové

Top kategórie

Obed

4465 receptov

Mäsité jedlá

2123 receptov

Pre diabetikov

632 receptov

Mascarpone

327 receptov

Patizón

11 receptov

Raňajky

1294 receptov