Uskladnenie jabĺk na zimu: S týmto spôsobom vydržia jabĺčka čo najdlhšie!

4 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

Sezóna zberu jabĺk je tu a s ňou aj dôležitá otázka – Ako na uskladnenie jabĺk, aby vydržali čo najdlhšie a v dobrom stave? Je niekoľko skvelých tipov, ako uskladniť jablká na zimu a nebáť o stratu celej úrody. 

REKLAMA

Krátky prehľad:

⭐Ako uskladniť jablká na zimu? Takáto predpríprava je základ

Jablká patria k naobľúbenejším plodom jesene a ich úroda je pýchou záhradkárov. V záhradách je vidieť dozrievať jablká rôznych odrôd, ktoré síce možno odlišne vyzerajú aj chutia, no jednu dôležitú vlastnosť majú spoločnú. Pri správnom uskladnení si jablká udržia sviežosť a šťavnatosť po dobu 4 až 7 mesiacov. A to znie ako vynikajúca správa, že aj cez zimu si vychutnáme čerstvú dávku vitamínov.

Jedným z dôležitých krokov je skladovanie jabĺk vhodných zimných odrôd. Ide o jablká, ktoré dozrievajú počas jesenných mesiacov až do začiatku zimy. Aké odrody jabĺk sú vhodné na uskladnenie?

Osvedčili sa odrody Jonagold, Golden Delicious, Fuji, Melrose, Granny Smith, Idared, Pinova, Ontario, Topaz, Braeburn, Red Delicious. Pri správnych skladovacích podmienkach sú mimoriadne trvácne a bez straty svojich kvalít.

Pred zberom a počas zberu sa oplatí riadiť nasledujúcou päticou tipov

1. Príprava pivnice a úložných priestorov

Pivnica by mala byť pred uskladnením ďalšej jesennej úrody dôkladne vyčistená. Je dobrým zvykom pivnicu dezinfikovať, aby došlo k zahubeniu škodlivých mikroorganizmov prebývajúcich v stenách a v podlahe. Starostlivosť si zaslúžia aj police, debničky, či prepravky, v ktorých budú obraté jablká uložené. Všetko čisté, uložené a pripravené zjednoduší celý priebeh zberu.

2. Zber vo vhodnom počasí

Jablká na uskladnenie zbierame v období vrcholu zberovej zrelosti. Ako ten správny čas spoznať? Jablkom otočíme na stopke smerom nahor. Ak sa od konárika stopka jednoducho oddelí, jablko je zrelé. Ešte pár dní a môže sa uvoľniť, spadnúť a to nechceme! Na zber si volíme ráno alebo podvečer. Ideálne je vystriehnuť počasie bez dažďa a vetra. Nech je zo zberu milá rodinná aktivita a jablká nejdú do pivnice mokré…

REKLAMA

3. Okamžité triedenie

Už pri samotnom zbere vytriedime jablká. Poškodené, pichnuté a vážne deformované plody odložíme do debničky zvlášť. Dajú sa zúžitkovať na okamžitú spotrebu. Do debničiek na skladovanie volíme iba zdravé jablká bez poškodenia. 

4. S jablkami zaobchádzame s opatrnosťou

Priam ako s pokladom! Opatrnosť a jemné zaobchádzanie sa v prípade jabĺk vždy oplatí. Žiadne hádzanie ani búchanie medzi sebou. Ak nejaké jabĺčka padnú, tiež ich odložíme na okamžitú spotrebu. Na udretom mieste by začali pomerne rýchlo hniť.

5. Správne ukladanie jabĺk

Jablká sú obraté, smer pivnica… Najviac sa skúseným záhradkárom osvedčilo ukladanie jabĺk v jednej vrstve tak, aby sa plody medzi sebou nedotýkali. Tým sa obmedzí alebo aspoň spomalí prípadný prenos choroby/hniloby. Vetranie treba uskladneným jablkám zabezpečiť nielen zhora, ale ideálne aj bočných strán, preto sú dobrou voľbou debničky alebo prepravky s otvormi v stenách.

📌Náš tip: Jablká pred uskladnením netreba umývať ani leštiť. Na šupke je prirodzená ochranná vrstva, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť v bunkách jeho dužiny.

Tastelist

Zdroj: pixabay.com

🍎Uskladnenie jabĺk v pivnici

Jablkám, ktoré majú byť v dobrom stave uskladnené dlhé mesiace, vyhovuje prostredie chladnej a vlhkej pivnice s primeraným odvetrávaním a bez prístupu svetla. V reči čísel – ide o pivnicu s teplotou 1 – 4 °C a vlhkosťou okolo 90 %

Tieto podmienky však nie je jednoduché dosiahnuť, preto sa neraz pristupuje k zvyšovaniu vlhkosti pomocou vedier s vodou alebo sa jablká balia do mikroténových vreciek s malými otvormi – aby mohli jablká dýchať, no zároveň sa okolo nich udržiavala optimálna vlhkosť.

REKLAMA

Jablká uskladnené v pivnicí chodíme kontrolovať raz za dva týždne. Počas kontroly odstraňujeme hnilé a napadnuté plody.

Zaujímavá otázka – Prečo potrebujú jablká uskladnenie v takých nízkych teplotách? Jablká po odrthnutí zo stromu neprestávajú dozrievať. Naďalej uvoľňujú etylénový plyn, ktorý zmäkčuje ich dužinu (zrejú, vädnú, šuveria sa). V nízkych teplotách sa produkcia tohto plynu značne eliminuje. Nie úplne, ale dostatočne na to, aby jablká v pivnici vydržali dlhé mesiace...

📌Náš tip: Pozor na to, aby sa v blízkosti jabĺk neuskladňovala koreňová zelenina. Je pomerne voňavá a jablká rýchlo „napáchnu“ týmito silnými arómami.

🍏Uskladnenie jabĺk na balkóne

Čo robiť, ak nemáme pivnicu, ale chceme mať po ruke niekoľko kíl čerstvých jabĺk? Jablká môžu byť v zimných mesiacoch uskladnené aj na balkóne. Jedným z obľúbených spôsobov je box s polystyrénovými stenami alebo uzatvárateľná debnička vystlaná bublinkovou fóliou.

V kombinácii s pobalením jabĺk do mikroténových sáčkov sa jablkám zabezpečí prostredie s vysokou vlhkosťou. Okolité teploty však nesmú byť vysoké! Balenie jabĺk do novinových papierov zvyšuje riziko, že sa do šupky vtlačia tlačiarenské farby.

🥧Čo s popadanými jablkami?

…a s jablkami tzv. druhej akosti, ktorým sa pre nedostatky neušlo miesto v debničke na polici? Voňavučké jablká sú skvelé do jesenných koláčov. Niekoľko receptov na výborné domáce jablkové koláče nájdeš v zozname nižšie. Nám sa slinky spúšťajú už teraz. Okrem koláčov dávame do pozornosti aj domácu jablkovú výživu plnú vitamínov a domáce sušenie jabĺk.

Jablkové rezy s orechovou penou – recept

Jablkové rezy s orechovou penou

SimplyCook

Sviatočný koláčik plný jabĺk a orechov, nenáročný na suroviny a prípravu.

Zobraziť recept

Jablkový krémeš z lístkového cesta – recept

REKLAMA

Jablkový krémeš z lístkového cesta

Iwa

Recept na perfektný jablkový krémeš z lístkového cesta.

Zobraziť recept

Jablkový koláč s karamelom – recept

Jablkový koláč s karamelom

Iwa

Recept na perfektný jablkový koláč s karamelom.

Zobraziť recept

Tradičné jablkové pité – recept

Tradičné jablkové pité
Fotorecept

Tradičné jablkové pité

SimplyCook

Recept na obľúbenú jesennú klasiku

Zobraziť recept

Jablkový tart – recept

REKLAMA

Jablkový koláč s pudingom – recept

Jablkový koláč s pudingom

Iwa

Perfektný jablkový koláč s pudingom, ktorý máme všetci radi.

Zobraziť recept

Jablková štrúdla z ťahaného cesta – recept

Jablková štrúdľa z ťahaného cesta

Iwa

Jablková štrúdľa z ťahaného cesta je tradičný slovenský dezert, ktorý je obľúbený počas celého roka. Ak ju budete servírovať so zmrzlinou stane sa z nej letný dezert.

Zobraziť recept

Babičkin jablkový koláč – recept

Babičkin jablkový koláč

SimplyCook

Babkin recept na klasický, domáci jablčník.

Zobraziť recept

Fantastický jablkový obrátený koláč – recept

Fantastický obrátený jablkový koláč, ktorý z plechu zmizne raz-dva.

David719

Obrátený jablkový koláč, tiež známy ako tarte tatin, je francúzsky dezert s jednoduchým, no účinným spôsobom prípravy.

Zobraziť recept
REKLAMA

Úžasné jablkové koláče – recept

Úžasné jablkové koláče
Videorecept

Úžasné jablkové koláče

Cesminaz

Lahučké, mäkké kysnuté cesto s bohatou jablkovou plnkou.

Zobraziť recept

Jablkové muffiny – recept

Jablkové muffiny
Videorecept

Jablkové muffiny

lucia.priedhorska

Skvelé muffiny s jablkami a ovsenými vločkami.

Zobraziť recept

Strúhaný jablkovo-tvarohový koláč – recept

Strúhaný jablkovo tvarohový koláč

Adri1017

Tvarohovo jablkový strúhaný koláč ako od babičky

Zobraziť recept

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA