Ako čistiť granátové jablko? Každá z týchto 3 metód je prekvapivo rýchla

5 min. čítania

Zdroj: pixabay.com

Ako čistiť granátové jablko, aby sme sa k výborným semenám dostali čo najrýchlejšie a bez zbytočného neporiadku? Granátové jablko je obľúbeným exotickým ovocím, ktoré sa dá jesť samotné, no príjemne spestrí aj mnohé pokrmy. Poďme sa pozrieť na to, ako výzvu s čistením zvládnuť na jednotku.

REKLAMA

Krátky prehľad:

💡Čo je granátové jablko?

Granátové jablko je plodom granátovníka púnskeho. Ide o ker, ktorý rastie najmä v oblasti južnej Ázie, Blízkeho východu, v stredomorskej oblasti a v afrických krajinách. Tvarom sa ponáša na jablko, no vo vnútri ukrýva stovky malých, výrazne rubínových semien. Tieto semená sú pravidelne usporiadané a jedlé už v surovom stave. Semená granátového jablka sa konzumujú ako pochúťka samostatne, no tiež môžu byť súčasťou šalátov, sladkých dezertov, raňajkových kaší aj nápojov smoothie.

🛒Kde kúpiť granátové jablko a čo si všímať?

V našich klimatických podmienkach sa pestovanie granátovníka udomácňuje len v pomalom tempe. Ide skôr o okrasnú rastlinu, ktorá vyžaduje zazimovanie a ochranu pred mrazmi, než o ker s veľkou úrodou. Omnoho praktickejšie a rýchlejšie je kúpiť si granátové jablko v obchode. V dobre zásobovaných obchodoch je dostupné celoročne.

Pri kúpe je dôležité si všímať najmä neporušenosť vonkajšej šupky. Akékoľvek poškodenie môže znamenať, že sa do vnútra jablka dostal škodca. Šupka zdravého granátového jablka je celistvá, pomerne hrubá, tehlovo až tmavobordovej farby.

✔️Kedy je granátové jablko zrelé?

Ak je šupka granátového jablka ešte výrazne lesklá a po zatlačení pružná, bude jablko ešte potrebovať istý čas na dozretie. Za zrelé a najchutnejšie sa považujú granátové jablká, ktorých šupka je tenšia, tvrdšia, matnejšia a na povrchu už jemne suchá .

👌Ako čistiť granátové jablko? 3 overené metódy

Na získanie semien z granátového jablka existuje niekoľko techník. Niektoré sú pracnejšie, iné prekvapia rýchlosťou bez veľkého neporiadku. Základom je neponičiť pri čistení chutné semená a nemať celú kuchynskú linku špinavú od červenej šťavy. Z mnohých postupov sme vybrali tri, ktoré sa milovníkom granátových jabĺk najlepšie osvedčili.

REKLAMA

Náš tip – pred každým čistením nezabudni umyť šupku granátového jablka. Zníži sa riziko zanesenia baktérií k semenám a umyješ aj prípadné nečistoty a chemikálie, ktorými bolo jablko ošetrené.

1. metóda, ako čistiť granátové jablko – na štvrtiny a do vody

Granátové jablko rozdelíme nožom na štvrtiny a ponoríme ho do misky s vodou. Pomocou prstov začneme opatrne vytláčať semená z tenkých membrán. Semená padnú na dno misky. Zozbierame tenké šupky, hrubé šupy a zlejeme vodu zo semien. Takýmto spôsobom sa dokonale vyhneme striekajúcej šťave.

Tastelist

Zdroj: pixabay.com

2.metóda, ako čistiť granátové jablko – na polovice a pobúchať

Granátové jablko rozrežeme cez najširšiu časť na dve polovice (cez obvod). Pripravíme si širšiu misku a varechu alebo iné kuchynské náradie so silnejšou rukoväťou. Polovicu granátového jablka vložíme do nedominantnej ruky (pravák do ľavej ruky) oblúkom nahor a silnejšou rukou niekoľkokrát udrieme po tvrdej šupke. Zo zrelého granátového jablka budú semená už po niekoľkých úderoch krásne uvoľnené a vypadnú do dlane. Pri tomto spôsobe síce treba počítať s trochou fŕkancov, širšia miska pod rukou ich však pekne zachytí.

Tastelist

Zdroj: pixabay.com

3. metóda, ako čistiť granátové jablko – rozobrať na „mesiačiky“

Tento spôsob čistenia granátového jablka si bude vyžadovať trochu presnosti a prácu s nožom. V každom granátovom jablku sa nachádzajú semená rozdelené do púzdier. Zvyčajne je ich 5 alebo 6, natrafiť možno aj na veľké kusy s 8 – 12 púzdrami. V púzdre sú tesne uložené semená a každé púzdro je obalené tenučkou šupkou (podobne ako mesiačik mandarínky). Hlavnou úlohou je teda rozobrať granátové jablko na „mesiacičky“, a potom už iba vytlačiť semená z tenkých membrán. Žiadna voda ani žiadne búchanie po šupe.

REKLAMA

Tastelist

Zdroj: pixabay.com

Z granátového jablka odrežeme vrchnú čiapočku. Dôležité je odrezať šupu s priemerom cca 6 – 8 cm, aby bolo pekne viditeľné vnútorné členenie. Granátové jablko odhalí jednotlivé púzdra. Nožom režeme do šupky medzi púzdra, aby sa granátové jablko dalo rozložiť do „hviezdice“ (viď obrázok). Potom už iba opatrne odstrániť biele tenké šupky a lyžicou alebo prstami jednoducho vybrať chutné semená.

Tastelist

Zdroj: pixabay.com

📌Granátové jablká a účinky

Granátové jablká sú bohaté na polyfenolové antioxidanty, sú dobrým zdrojom vlákniny, vitamínu C, sodíka a draslíka. Obsahujú látky a živiny, ktoré prispievajú k podpore imunity, majú protizápalové pôsobenie, podporujú zdravie srdcovo-cievnej sústavy, správne fungujúce trávenie aj metabolizmus. V histórii patrí granátové jablko medzi najznámejšie afrodiziaká a bola mu pripisovaná schopnosť podporovať túžbu a plodnosť.

🔎Granátové jablko a kalórie

  • 100 gramov semien granátového jablka obsahuje približne 83 kcal, 345 kJ energie, 18,5 g sacharidov, 2 g bielkovín, 1 g tukov a 4 g vlákniny, 

⭐Recepty s granátovým jablkom

A keď už vieme, ako sa dostať k chutným semenám, nezaškodí mať po ruke aj niekoľko inšpiratívnych receptov, v ktorých sa granátové jablko postará o spestrenie chuti a výnimočnú farebnosť.

Domáca maková torta bez múky – recept

Domáca maková torta bez múky

lucia.priedhorska

Maková torta bez múky recept na chutný zákusok.

Zobraziť recept

Granátové jablko s jogurtom – recept

Granátové jablko s jogurtom

doma_u_katky

Jogurt zmiešaný s granatovým jablkom, kakaovými bôbami a vlašskými orechami

Zobraziť recept

Avokádová salsa s granátovým jablkom – recept

Avokádova salsa s granátovým jablkom
Fotorecept

Avokádova salsa s granátovým jablkom

doma_u_katky

Avokádová nátierka s cibuľkou jemne pikantná a posypaná semiačkami z granátového jablka

Zobraziť recept

Fantastické crostini s ricottou – recept

Fantastické crostini s ricottou

Oliviaaa

Ak hľadáte jednoduché a efektné pohostenie pre návštevy, rozhodne odporúčam tieto crostini s ricottou, hermelínom a granátovým jablkom.

Zobraziť recept
REKLAMA

Jelenie medailóniky s omáčkou z granátového jablka – recept

Podpor milovníkov varenia

Skvelé recepty, užitočné rady a tipy a množstvo inšpirácie. Pridaj sa k milovníkom varenia a nájdi odpoveď na otázku: Čo dnes budem variť?

REKLAMA